Wyniki ankiety Kalendarz Naukowy 2021

Wyniki ankiety Kalendarz Naukowy 2021

Prezentujemy wyniki ankiety wysłanej do szkół, które otrzymały nasze kalendarze.
Ankieta zawierała 4 pytania: 3 zamknięte i jedno otwarte. Odpowiedzi na ankietę udzieliło łącznie 118 szkół.

Pytanie 1:
Jak oceniają Państwo przydatność Kalendarza Naukowego?

Pytanie 2:
Gdzie planują Państwo umieścić kalendarz?

Pytanie 3:
Czy chcieliby Państwo otrzymać kalendarz w przyszłym roku?

Pytanie 4:
Jakie uwagi mają Państwo w stosunku do kalendarza? Co powinniśmy zmienić, dodać? Co się podoba?

Wybraliśmy najciekawsze odpowiedzi:

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Najświętszego Serca Jezusa w Starej Wsi dziękują za przekazany nam Kalendarz Naukowy, który zdaniem uczniów w bardzo ciekawy sposób prezentuje wydarzenia związane z odkryciami naukowymi. Bardzo szczegółowo opracowany niejednokrotnie zaskakuje dzieci najmłodsze, poszerza wiedzę, uświadamia jak wiele wydarzeń naukowych z przeszłości ma wpływ na to, jak wygląda nasz świat i życie dziś. Kalendarz zawisł w naszej szkole w miejscu najbardziej uczęszczanym przez dzieci, na korytarzu przy świetlicy szkolnej. Stał się on inspiracją do przeprowadzenia ciekawych pogadanek na zajęciach świetlicowych, a uczniowie idąc na zajęcia chętnie sprawdzają "Co się dziś wydarzyło".
 W załączniku przesyłamy dwa zdjęcia z kalendarzem w naszej szkole.
 Pozdrawiamy serdecznie,
 Anna Niezgodzka
 nauczyciel S.P w Starej Wsi
KALENDARZ JEST ŚWIETNY! Na jego podstawie planujemy zorganizować w marcu zajęcia tematyczne. Zresztą jest on do wykorzystania przez cały rok. Już mieliśmy świetną zabawę, gdy odkrywaliśmy wydarzenia naukowe adekwatnie do dnia naszych urodzin. Poszczególne informacje są czytelne i zrozumiałe. Kalendarz przeznaczyliśmy dla dzieci z klas trzecich. JEST WYWIESZONY na korytarzu obok świetlicy. Ponieważ nasza szkoła mieści się w dwóch budynkach, bardzo bardzo potrzebny jest nam drugi egzemplarz dla młodszych dzieci. Czy jest taka możliwość? Mam nadzieje, że tak, bo kalendarz jest naprawdę świetną pomocą w naszej codziennej pracy. Prześlemy również zdjęcie na dowód jego bytności w naszej szkolnej przestrzeni.
To pierwszy profesjonalny kalendarz, który będzie dostępny dla wszystkich uczniów, bo umieściliśmy go na szkolnej gazetce. Świetny pomysł z oznaczeniem polskich dokonań. Nie mam negatywnych uwag. Dziękuję i pozdrawiam, Wiesława Geras Szkoła Podstawowa w Złotorii.
Szkoła Podstawowa w Petrykozach po otrzymaniu darmowego kalendarz dzieli się uwagami. 
Kalendarz naukowy jest bardzo dobrym narzędziem do przekazywania wiedzy historycznej uczniom, oraz popularyzowania nauki w szkołach. Projekt ten wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnego świata ponieważ umieszczone na nim kody qr pozwalają na szybkie dotarcie do informacji. Każdy z nas posiada smartfon z czytnikiem takich kodów. 
Uczniowie mogą korzystać z tej funkcji podczas lekcji, co na pewno uatrakcyjni przekaz. Należy też zwrócić uwagę na fakt, iż kalendarz uwydatnia ogromny wkład polskich naukowców w rozwój wielu gałęzi nauki o których często się nie mówi.
Jeśli chodzi o przyszłość to warto pomyśleć nad kalendarzem w 
formie aplikacji na telefon lub nawet możliwości przedstawiania 
niektórych faktów i wydarzeń za pomocą rzeczywistości rozszerzonej (AR).
Szkoła Podstawowa w Petrykozach
Warto byłoby rozważyć kalendarz w formie kart np. A2 ale miesięcznych (12 kart) - w sposób zdecydowany zwiększyłoby to czytelność i atrakcyjność kalendarza - nawet kosztem tego, że szkoła musiałaby pokryć koszt.
Nasza uwaga dotyczy wielkości czcionki. Wydaje nam się, że do powieszenia jest ona zbyt mało czytelna. Nasza propozycja to podzielenie roku na dwie części i wykonanie na dwu planszach lub po oby stronach.
Dobrze by było gdyby kalendarz był dwustronny podzielony na półrocza, a czcionka większa (bardziej czytelna)
Dziękujemy za kalendarz. Bardzo ciekawa inicjatywa. Wybrane wydarzenia interesujące. Czy możliwa byłaby większa czcionka? Pozdrawiam Hanna Szymańska 
Fajne źródło inspiracji dla nauczyciela i ucznia.
Myśl pewnie była dobra, jednak kalendarz zawiera bardzo dużo informacji, napisanych małym drukiem. Grafika i wielkość czcionki nie inspirują uczniów szkoły podstawowej do czytania zawartych tam informacji, które dodatkowo w ogóle nie są im potrzebne. Informacje zawierają ciekawostki w kręgu zainteresowań raczej studentów kierunków technicznych. W celu rzetelności mojej opinii prosiłam o wyrażenie zdania na temat kalendarza przez uczniów klas ósmych. Najpierw byli zdziwieni, dlaczego mają czytać tyle tekstu, potem skomentowali, że wiadomości może i ciekawe, ale po co im to. Kolorystyka im się podobała.
Super pomysł, zwłaszcza podkreślenie udziału myśli polskiej w dorobku naukowym
Bardzo przydatny i wartościowy merytorycznie kalendarz, wspierający proces nauczania w jednostce. Zbyt mała czcionka. Niestety obecnie klasy IV-VIII są na nauczaniu zdalnym i nie maja możliwości skorzystania z materiału.
Dzień dobry, powiesiliśmy kalendarz na korytarzu. Zawarte informacje są cenne i inspirujące do wykorzystania w działaniach szkoły. Jedyna uwaga techniczna - to mała czcionka, ale to pewnie ilość zawartych informacji była tego powodem. Serdecznie dziękujemy. Pozdrawiamy SP Barłomino
Kalendarz stanowi niezbędną pomoc edukacyjną dla uczniów w celu pogłębienia wiedzy na temat osiągnięć naukowych, odkryć i dokonań. Proponujemy zastosować większą czcionkę.
Kalendarz jest ciekawy, wyjątkowo bogaty w treść. W naszej szkole mamy uczniów klas1-6 dlatego na kalendarzu dla tej grupy wiekowej można umieścić mniej informacji i zastosować większą czcionkę. Dziękujemy za kalendarz.
Napisany bardzo małymi literami (nieczytelne), informacje nieprzydatne (w dobie Internetu), trudno nazwać to coś kalendarzem a tym bardziej kalendarzem naukowym. Przepraszam za tak krytyczną ocenę bo wiem, że kosztowało to dużo pracy i środków ale moim zdaniem jest to kompletnie nieprzydatne w szkole.
Kalendarz zawiera wiele ciekawych informacji ze świata nauki, które z pewnością będą inspiracją do planowania pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej pedagogów. Według mojej oceny w szkole warto byłoby mieć co najmniej 2 -3 egzemplarze, ułatwiłoby to dostęp do informacji zawartych w kalendarzu. Ale dziękujemy za ten jeden egzemplarz. 
Kalendarz jest ładny, ale dla dzieci może być mało czytelny. Sugerowałabym na każdy rok określić tematykę i wokół niej skupić się w danym roku. Mała czcionka powoduje, że dzieci tego nie przeczytają. Myślę, że gdyby był bardziej graficzny, obrazkowy, w stylu mind-mapping mógłby się bardziej sprawdzić. Zbyt dużo informacji na raz. 
Kalendarz jest ciekawą propozycją edukacyjną, może uzupełniać i rozwijać zainteresowania uczniów zdolnych. Jego faktyczną przydatność da się stwierdzić gdy starsi uczniowie wrócą do szkoły. 
 Z pozdrowieniem Elżbieta Kuba
Na początek należy wykorzystać to, co oferuje kalendarz. W trakcie korzystania z tej formy pomocy zapewne pojawią się jakieś wnioski, sugestie, uwagi z którymi podzielimy się z Państwem.
Obecnie trudno jednoznacznie ocenić zasadność tego kalendarza, ponieważ nie mamy uczniów w szkole… nauczyciele wyrazili w miarę pozytywna ocenę
Bardzo ciekawy pomysł, super materiał dydaktyczny. Jeśli mogę coś podpowiedzieć to czcionka z informacjami pod każdym miesiącem mogłaby być większa, można by zrobić kalendarz dwustronny, po 6 miesięcy na stronie.
Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rybnie bardzo zadowolona jest z otrzymania bezpłatnego kalendarza. Umieszczony został na gazetce szkolnej na dolnym holu, gdzie jest oglądany przez uczniów naszej szkoły. Bardzo dziękujemy za wsparcie. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rybnie Elżbieta Mederska.
Dziękujemy za kalendarz, to fajna pomoc. Ankietę przed chwilą wypełniłam. Uwaga dotyczy wielkości czcionki, jest słabo czytelna po powieszeniu, proponujemy podzielenie roku na 2 części na dwie plansze lub po obu stronach.
Pozdrawiam
      Jolanta Nieścior
      Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Drugiej
Jest sporo informacji na niewielkiej przestrzeni. Dla dzieci może to być słabo zachęcające i mało czytelne. Lepszy byłby układ - 1 karta = 1 miesiąc. Warto też zastanowić się nad kolorystyką.
Podoba nam się pomysł połączenia danego wydarzenia z datami urodzin dzieci. Jednak w kalendarzu są zawarte zbyt trudne pojęcia i wydarzenia. Należałoby stworzyć kalendarz z prostszym przekazem, odpowiednim dla najmłodszych dzieci.