Idea Kalendarza Naukowego

Idea Kalendarza Naukowego

Historia osiągnięć naukowych ludzkiej cywilizacji jest naprawdę imponująca. Począwszy od momentu kiedy przodkowie homo sapiens po raz pierwszy użyli kamienia jako narzędzia, skończywszy na Wielkim Zderzaczu Hadronów wykrywającym bozon Higgsa.

Wiele odkryć naukowych przyczyniło się do tego, że dziś żyjemy w świecie ogromnego postępu technologicznego. Może warto byłoby świętować rocznice owych wydarzeń, jako momentów kluczowych dla całej ludzkości? Sięgając do historii tych odkryć, możemy śmiało stwierdzić, że każdego dnia wydarzyło się coś, co zmieniło w jakiś sposób nasz świat.

Ideą stworzenia kalendarza naukowego jest podkreślenie tych właśnie momentów w historii ludzkości. Każdy dzień w roku zawiera krótką notkę o wydarzeniu, które miało miejsce tego dnia. Tworząc ten kalendarz chcemy oddać hołd tym epizodom i ludziom, którzy przyczynili się do ich zaistnienia, a jednocześnie zainteresować do pogłębienia swojej wiedzy na temat owych osób, a także ich dokonań. 

Polscy naukowcy włożyli niemały wkład w wiele odkryć na przestrzeni wieków. Wystarczy wspomnieć, na pewno wszystkim znanych, Marie Curie-Skłodowską, czy Mikołaja Kopernika. Ale może nie wszyscy wiedzą, że mimo iż braci Lumiere uznaje się za wynalazców kinematografu, to prawdziwym pionierem w tej dziedzinie był urodzony w Warszawie Kazimierz Prószyński? Kalendarz ma podkreślić i propagować nieoceniony wkład Polaków w wspaniałą historię naukowego postępu.

Celem tej inicjatywy jest wyprodukowanie co roku 1000 sztuk kalendarza i rozesłanie go za darmo do szkół w Polsce. W ten sposób, każdego dnia jedno wydarzenie z bogatej historii naszej cywilizacji może pojawić się w umysłach tych, dla których nauka jest ciekawym elementem rzeczywistości. Być może jedno z tych wydarzeń zaciekawi i zainspiruje młody umysł do poszerzenia swojej wiedzy, a w przyszłości zaowocuje potencjałem, który poszerzy grono polskich naukowców?

W kolejnych latach będziemy dodawać i modyfikować treść i zmieniać szatę graficzną, dostosowując ją do aktualnych wydarzeń na świecie. Chcemy też reagować na Wasze propozycje, które mogłyby uatrakcyjnić ideę kalendarza i zwiększyć jego zasięg.

Pomysł na kalendarz naukowy nie jest innowacyjny. Podchwyciliśmy go z Rumunii, gdzie Rumuńskie Stowarzyszenie Świecko-Humanistyczne ASUR nieprzerwanie tworzy kolejne edycje takiego kalendarza od 2009 roku, wydając obecnie kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy rocznie. Rumuńskie szkoły uznały tę pomoc już za coś stałego.

Rumuńska wersja kalendarza naukowego
rumuńska wersja kalendarza